Uzimam svoj kofer, idem prema izlazu i od svih tabla s imenom tražim svoje. Mog vozača nigdje nema. Komuniciramo na whatsappu, šalje mi sliku lokacije gdje se nalazi i nakon nekoliko minuta traganja, konačno ga ugledam – stoji nešto dalje od gužve, maše mi i smije se dok prilazim. Dok se probijamo kroz gužvu, priča mi o svom životu, ali zanima ga i život u Hrvatskoj. Nakon više od dva sata stižemo do Tabanana i skrećemo ravno u džunglu koja nas dovodi do Yoga retreat centra Balitrees. Izlazim iz auta, pokazuje mi moju sobu i odlazi. Svi već spavaju, a ispred mojih vrata nalazi se jedna umorna kujica, tiho sklupčana na tlu. Tiho prošećem kroz magično dvorište gdje me okružuju bujna balijska vegetacija i miris tropske flore. Zvuk cvrčaka i noćnih životinja ispunjava zrak, dok na nebu povremeno svijetle munje. Ova atmosfera nagovještava tri nevjerojatna dana ispred mene.

Prvo jutro započinje satom yoge. Na velikoj terasi s tek nekoliko podložaka upoznajem prve polaznike. S terase se pruža pogled na rižina polja i visoke palme s kojih dopiru zvukovi balijske divljine. Vježbati yogu u takvom okruženju, gdje priroda i tišina stvaraju savršeni sklad, prava je čarolija.

Što je yoga retreat?
Yoga retreat je posebna vrsta događanja koja se fokusira na duboko povezivanje s praksom yoge, osobnu transformaciju i opuštanje. To je mjesto gdje ljudi dolaze kako bi se posvetili yogi, meditaciji, pranayami (tehnike disanja), zdravoj prehrani i mentalnom čišćenju. Retreati često imaju smireniji, opuštajući ambijent, obično u prirodi ili na mirnim lokacijama, poput planina, plaža ili šuma.
Za sudjelovanje na yoga retreatu obično nije presudno na kojoj ste točno razini yoge, ali to može varirati ovisno o samom retreatu. Neki retreati su otvoreni za sve razine, dok drugi mogu biti specifični za određene razine iskustva, poput početnika, srednje naprednih ili naprednih praktikanata.
Retreati mogu trajati nekoliko dana do tjedan dana, a čak i duže te obično obuhvaćaju po dvije prakse yoge i meditacijske sesije, ali i slobodno vrijeme za opuštanje i osobnu refleksiju. Mnogi retreati nude i dodatne aktivnosti poput masaža, vođenih meditacija, vožnje biciklom, pješačenja, pa čak i radionica o zdravlju i osobnom razvoju.

Moje iskustvo u Balitrees yoga retreatu
Odabrala sam Balitrees radi odličnih recenzija i fleksibilnosti. Neki yoga retreatovi nude fiksne datume boravka, no postoje i oni fleksibilni u kojima je moguće samostalno odabrati datum dolaska i odlaska. Tako sam odlučila provesti tri dana.
Nakon jutarnje yoge, ljubazni domaćini dočekali su nas s finim doručkom. Slijedilo je slobodno vrijeme za istraživanje, koje sam provela upijajući svaki trenutak do ručka. Prizori su mi bili potpuno nestvarni – prvi put u Aziji, prvi put na jednom od otoka koji slovi kao jedan od najslikovitijih na svijetu. Nisam se mogla nagledati prostranih rižinih polja, a živopisne biljke u rozim i žutim nijansama stvarale su kontrast beskrajnom zelenilu. U šetnji kroz vijugave puteljke, banane su virile iz visokih stabala, a među njima smo naišle i na papaje. Šteta da nisu bile zrele, bilo bi fora uživati u svježim plodovima direktno iz prirode.



Popodne je bilo rezervirano za odlazak do lokalnog slapa i brčkanje pod njegovim hladnim mlazom. Slapić je skriven daleko od gužvi turista tako da smo ga imali samo za sebe. Ovo mi je definitivno bio jedan od omiljenih trenutaka pošto obožavam vodu i njezin regenerirajući učinak.

Iduće jutro imali smo slobodno vrijeme, a ja sam rezervirala termin za masažu koja je bila besplatna za sve polaznike. Nakon ručka uputili smo se na plažu udaljenu 40ak minuta vožnje od našeg centra, gdje je bio planiran popodnevni sat yoge. Međutim, kako smo se bližili plaži oblaci su postajali sve gušći, a uskoro je krenuo i pljusak. Bilo nam je jasno da ništa od yoge. Vozač je odlučio da krenemo natrag, a prekrasnu plažu sa tamnim pijeskom pozdravili smo s tužnim pogledima. Taj dan došlo je dosta novih polaznika pa smo večer proveli u ugodnom druženju na terasi uz lagano tapkanje kiše.


Ceremonija čišćenja – ritual energetskog pročišćavanja
Posljednji dan mog boravka bio je uz jutarnju i popodnevnu praksu yoge sačinjen i od jedne vrlo zanimljive ceremonije – ceremonije čišćenja. Ceremonija čišćenja na Baliju je ritual koji ima duboko ukorijenjeno značenje u balinežanskoj tradiciji i hinduističkom vjerovanju. Održava se u hramu te se obično provodi kako bi se oslobodili negativnih energija, očistili tijelo i um, te donijela unutarnja ravnoteža i harmonija.
Prije ulaska u hram dobile smo tradicionalne odjevne kombinacije koje smo obukle. Ceremonija je počela pozdravom svećenika koji nas je pozvao da se fokusiramo na svoje unutarnje osjećaje i ostavimo vanjski svijet iza sebe. Sjedile smo na stolčićima, u tišini, s pogledom prema svećeniku koji nam je govorio iz oltara ukrašenim cvijećem. Tamjan počinje lagano dimiti, dok svećenik kreće izgovarati mantre, pozivajući duhovne sile da donesu blagostanje, pročišćenje i mir.

U središtu ceremonije je voda. Svećenik blagoslivlja vodu svojim mantrama te zatim svakog sudionika pošpricava s nekoliko kapi blagoslovljene vode. Ovaj postupak ima snažno simboličko značenje – voda koja pada na tijelo predstavlja otpuštanje negativnih energija, loših misli i emocionalnih tereta.

Nakon što smo svi prošli kroz ritual ispiranja vodom, od svećenika smo dobili nekoliko zrna riže. Držala sam ih u rukama, a zatim prema običaju pojela jedno zrno riže nakon izgovaranja mantre. Riža predstavlja plodnost, hranu, bogatstvo i obilje, ali također simbolizira i duhovnu čistoću.
Na kraju ceremonije svećenik nas je pozdravio i izrazio želje za zdravljem, srećom i uspjehom.
